شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

سواد دیجیتالی چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره انسان دارد
شناسه پست: 14138
بازدید: 358
برای مطالعه این مقاله به 4 دقیقه زمان نیاز دارید.

سواد دیجیتال چیست؟

برای نخستین بار واژه سواد دیجیتال را پاول گلیستر در کتابش به نام سواددیجیتال، که در سال۱۹۹۱ منتشر شد، به‌کار برد و به ساده‌ترین شکل آن را “سواد لازم برای عصر دیجیتال” تعریف کرد. همان‌طور که فناوری اطلاعات و ارتباطات روزبه‌ روز تغییر می‌کند، سواد دیجیتال همواره پویا و در حال توسعه است.

سواد دیجیتال؛ دانش، مهارت و عملکردهای مورد استفاده در طیف گسترده ای از دستگاه‌های دیجیتال متصل به شیکه و اینترنت را در بر می‌گیرد. در حقیقت یک فرد با سواد دیجیتالی توانایی استفاده از اینترنت و شرکت در گروه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی را دارد.

سواد دیجیتالی چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره انسان دارد

برخی سواد رایانه ای را که در حقیقت توانایی شخص در انجام اعمال اصلی با رایانه می‌باشد را برای پیشرفت در جامعه اطلاعاتی کافی می‌دانند در حالی‌که این توانایی‌ها صرفا به فرد در جهت یادگیری سواد دیجیتالی که همان سواد مورد نیاز در جامعه اطلاعاتی می‌باشد، کمک خواهد نمود.

سواد دیجیتال فقط به فناوری یا ابزارهای دیجیتال مربوط ن می‌شود. برخی از مردم در استفاده از کامپیوتر یا نرم افزارهای خاص مهارت کافی دارند، اما سواد دیجیتال چیزی بیش از این مهارت‌هاست و دربرگیرنده مشارکت، امنیت و ارتباط به شکل مؤثر است.

این‌ که از نظر دیجیتالی باسواد باشیم به این معنی است که دقیق بدانیم چه زمانی و چرا فناوری‌های دیجیتالی مناسب‌اند و چگونه به انجام کارها کمک می‌کنند و چه زمانی این‌گونه نیستند؛ همچنین سواد دیجیتال داشتن به این معنی است که به دامنه گسترده‌ای از منابع فرهنگی، که به استفاده از ابزار دیجیتال کمک می‌کند، دسترسی داشته باشیم.

کدام مهارت‌ها زیر مجموعه سواد دیجیتال قرار دارند؟

محققان معتقدند که پنج نوع از سواد وجود دارد که توسط یک زیرمجموعه با عنوان سواد دیجیتالی احاطه شده‌اند
سواد تصویری و بصری شامل توانایی خواندن و فهمیدن اطلاعات از تصاویر، سواد بازتولید شامل توانایی استفاده از فن آوری به منظور ایجاد یک بخشی از کار و یا ترکیب قسمت‌های موجود از کار برای اختصاص آن به خود ، سواد شاخه‌گزینی شامل توانایی حرکت موفقیت آمیز در محیطی غیرخطی و چند رشته‌ای در فضای دیجیتال، سواد اطلاعاتی شامل توانایی جستجو، مکان یابی، برآورد و ارزیابی انتقادی اطلاعات موجود دراینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد و در نهایت سواد اجتماعی و عاطفی که به جنبه‌های اجتماعی و عاطفی موجود در فضاهای آنلاین اشاره دارد.

دیگر مهارت‌های سواد دیجیتال عبارت‌اند از

  • داشتن توانایی استفاده از فناوری
  • تفسیر و درک محتوای دیجیتال
  • ابداع ابزارهای ارتباطی مناسب و پژوهش و بررسی در مورد آن‌ها
  • دستیابی به اطلاعات دیجیتالی معتبر

تعداد ابزارهای دیجیتال موجود در اطراف ما، بیشتر از حدی است که حتی اگر تمام عمرمان را صرف خواندن آنها کنیم، به پیان نمیرسند. هر کس، بسته به نیازهای خود لازم دارد که برخی نرم افزارهای مرتبط با تخصص‌اش را فرا بگیرد و البته در این میان نرم افزارهایی هستند که مستقل از دانش و حرفه و اولویت‌های ما، آشنایی با آنها ضروری و اجتناب ناپذیر است.

سواد دیجیتالی چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره انسان دارد

نرم افزارهای آفیس، نرم افزارهای مدیریت کارایی و بهره وری نمونه‌هایی از این دسته ابزارهای ضروری در دنیای جدید هستند.

فواید سواد دیجیتالی

سواد دیجیتالی باعث می‌شود که در هنگام مواجه با تکنولوژی‌ها و ابزارهای نوین آگاهی و دانش استفاده از آن را داشته باشیم. این آگاهی و دانش برای حضور شما در دنیای مدرن اهمیت بسیاری دارد. نداشتن توانایی برای استفاده از تکنولوژی‌های دیجیتال به این معنی است که شما بسیاری از کارها را ن می‌توانید به راحتی انجام دهید و به بسیاری از کارها دسترسی نخواهید داشت. در اختیار داشتن آگاهی و دانش، به شما کمک می‌کند تا بهره وری خود را بالا برده، دسترسی را آماده کنید وحتی باعث می‌شود زندگی بهتری را تجربه کنید.

صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها

مواردی مانند،بانکداری الکترونیک ایجاد ارتباط با دوستان، فامیل، همکار و یا حتی برای ارتباط با وکیل، صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها به خصوص در انجام کارهای اقتصادی و یا خریدها، بالابردن امنیت با مراقبت از اطلاعات شخصی و در نهایت تبدیل شدن به یک شهروند دیجیتال که می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی خود را به صورت دیجیتال انجام دهد، از فواید داشتن سواد دیجیتال است.

برقراری ارتباط

ارتباطات، جنبه اصلی سواد دیجیتالی است. هنگام برقراری ارتباط در محیط‌های مجازی، توانایی بیان صریح ایده‌های خود، پرسیدن سوالات مربوطه، حفظ احترام و ایجاد اعتماد به همان اندازه مهم است که هنگام برقراری ارتباط بین افراد است.
شما همچنین نیاز به مهارت‌های عملی در استفاده از تکنولوژی برای دسترسی، مدیریت، دستکاری و یا ایجاد اطلاعات، به روش‌های اخلاقی و پایدار دارید. این یک روند یادگیری مداوم به دلیل برنامه‌ها و به روزرسانی‌های جدید است، اما اگر زندگی دیجیتالی خود را به طور منظم پیش ببرید، حتی آینده خود شما نیز از شما تشکر خواهد کرد.

ارتباط با محیط دیجیتالی

سواد‌دیجیتال در هر حال، امروزه و در آینده و در دنیای حرفه ای اهمیت پیدا خواهد کرد. در محیط کار، شما باید با محیط دیجیتال در ارتباط باشید. از اطلاعات به بهترین نحو استفاده کنید، و ایده‌ها و محصولات جدیدی را با همکاری با محیط دیجیتالی خلق کنید. از همه مهمتر باید هویت دیجیتالی و رفاه خود را با به روز شدن دنیای دیجیتال آپدیت نگه دارید. همچنین می‌توانید برای مشاهده مقاله سبک زندگی دیجیتال و توسعه شبکه جهانی اینترنت در جهان مدرن امروز اینجا کلیک کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟
کاملااصلا

نویسنده

مهناز حسن زاده
دو سال است که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم. علاقه مندم که در این زمینه مهارت های بیشتری کسب کنم. اکنون به عنوان نویسنده در سایت امکادو فعالیت دارم.