شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

نقشه سایت و نقشه سایت Xml
شناسه پست: 17131
بازدید: 545
برای مطالعه این مقاله به 15 دقیقه زمان نیاز دارید.

آیا به این فکر می‌کنید نقشه سایت XML چیست و چگونه می‌توان آن را به وب سایت وردپرس خود اضافه کرد؟ نقشه سایت XML به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به راحتی از طریق محتوای وب سایت شما وب سایت شما را بررسی کنند. این نقشه لیستی از تمام مطالب شما را به صورت قرائت خودکار به آنها می‌دهد. در این مقاله ، توضیح خواهیم داد که نقشه سایت XML چیست و چگونه می‌توان به راحتی نقشه سایت را با یا بدون افزونه در وردپرس ایجاد کرد. همچنین در انتها به این خواهیم پرداخت که چطور نقشه سایت خود را در موتور‌های جستجو مثل google و bing ثبت کنید.

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت XML فایلی است که تمام محتوای وب سایت شما را در قالب XML لیست می‌کند ، بنابراین موتورهای جستجو مانند Google به راحتی می‌توانند محتوای شما را کشف و فهرست بندی کنند. در اوایل دهه 2000 ، وب سایت‌های دولتی پیوندی با عنوان “نقشه سایت” در صفحات اصلی خود داشتند. این صفحه معمولاً حاوی یک لیست کامل از تمام صفحات آن وب سایت است مانند نوشته‌ها ، محصولات ، برگه‌ها و… . در حالی که امروزه برخی از وب سایت‌ها هنوز دارای نقشه سایت HTML هستند ، اما استفاده کلی از نقشه‌های وب سایت تکامل یافته است. امروزه نقشه‌های وب سایت به جای HTML در قالب XML منتشر می‌شوند و مخاطبان آنها موتورهای جستجو هستند و نه افراد.

در واقع ، نقشه سایت XML راهی است که صاحبان وب سایت می‌توانند تمام صفحاتی که در وب سایت آنها وجود دارد به موتورهای جستجو توضیح کامل ارائه کنند. همچنین نقشه سایت به موتورهای جستجو می‌گوید که کدام پیوندها در وب سایت شما از دیگران مهمتر است و تعداد دفعات بروزرسانی وب سایت شما چقدر است. اگرچه نقشه‌های وب سایت XML باعث افزایش رتبه شما در موتور جستجو نمی‌شوند ، اما به موتورهای جستجو این امکان را می‌دهد تا وب سایت شما را بهتر بررسی کنند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند محتوای بیشتری پیدا کنند و شروع به نشان دادن آن در نتایج جستجو کنند در نتیجه ترافیک جستجو بیشتر و رتبه بندی سئو بهبود می‌یابد.

چرا به نقشه سایت XML نیاز دارید؟

نقشه‌های وب سایت از نظر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار مهم هستند. به سادگی افزودن نقشه سایت تاثیری در رتبه بندی جستجو ندارد. با این حال ، اگر صفحه ای در وب سایت شما وجود دارد که ایندکس نشده است ، نقشه سایت راهی را برای اطلاع رسانی به موتورهای جستجو در مورد آن صفحه به شما ارائه می‌دهد. نقشه سایت برای اولین بار ایجاد یک وبلاگ یا ایجاد یک وب سایت جدید بسیار مفید است زیرا اکثر وب سایت‌های جدید هیچ لینک برگشتی ندارند. این امر باعث می‌شود موتورهای جستجو به سختی بتوانند تمام محتوای خود را کشف کنند. به همین دلیل موتورهای جستجو مانند Google و Bing به دارندگان وب سایت‌های جدید اجازه می‌دهند نقشه سایت را در ابزارهای وب مستر خود بخ ثبت برسانند.
این اجازه می‌دهد ربات‌های موتور جستجوگر آنها به راحتی محتوای شما را کشف و فهرست بندی کنند. نقشه‌های وب سایت به همان اندازه برای وب سایت‌های معروف تاسیس شده نیز مهم هستند. نقشه‌های وب سایت به شما این اجازه را می‌دهند که مشخص کنید کدام قسمت از وب سایت‌های شما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند ، کدام قسمت‌ها بیشتر به روز می‌شوند و غیره ، بنابراین موتورهای جستجو می‌توانند متناسب با آن از محتوای شما بازدید کرده و فهرست بندی کنند با این اوصاف ، بیایید نگاهی به نحوه ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس بیندازیم.

روش اول: نحوه ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس بدون افزونه

حذف‌شده: این روش از نظر ویژگی‌ها و قابلیت‌های ارتجاعی و انعطاف پذیر بسیار محدود و کلی است. تا اوت سال 2020 ، وردپرس نقشه سایت داخلی نداشت. با این حال در وردپرس 5.5 ، آنها یک ویژگی اساسی نقشه سایت XML را منتشر کردند.

حذف‌شده: با این کار می‌توانید بدون استفاده از افزونه ، به صورت خودکار یک نقشه سایت XML در وردپرس ایجاد کنید. می‌توانید wp-sitemap.xml را در انتهای آدرس دامنه وب سایت خود اضافه کنید و وردپرس نقشه سایت پیش فرض XML را به شما نشان می‌دهد.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

این ویژگی نقشه سایت XML به وب سایت شما اضافه کرد تا مطمئن شوید وب سایت جدید شما مزایای SEO نقشه سایت XML را از دست نمی‌دهد.

با این حال ، این نقشه بسیار انعطاف پذیر نیست و شما نمی‌توانید به راحتی کنترل کنید چه چیزی را اضافه کنید یا از نقشه سایت XML خود حذف کنید.

خوشبختانه ، تقریباً همه افزونه‌های برتر وردپرس با قابلیت نقشه سایت خودشان ارائه می‌شوند. این نقشه‌های وب سایت بهتر است و شما می‌توانید کنترل کنید که کدام محتوا را از نقشه سایت XML وردپرس خود حذف یا حذف کنید.

روش دوم: ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از All in One SEO

ساده ترین راه برای ایجاد نقشه سایت XML استفاده از افزونه All in One SEO برای وردپرس است.

این بهترین افزونه سئو و ساخت نقشه سایت در بازار است که به شما مجموعه ای جامع از ابزارها را جهت بهینه سازی پست‌های وبلاگ خود برای سئو به شما ارائه می‌دهد.

نصب و راه اندازی افزونه

ابتدا باید افزونه All in One SEO را نصب و فعال سازی کنید بدین منظور به نصب جادویی افزونه بروید و مراحل را طی کنید.

توجه: ویژگی نقشه سایت در نسخه رایگان AIOSEO نیز موجود است. با این حال برای دریافت نقشه سایت خبری پیشرفته و نقشه سایت ویدیویی ، به نسخه Pro نیاز دارید.

پس از فعال شدن ، برای بررسی تنظیمات نقشه سایت به صفحه All in One SEO » Sitemaps بروید.

نقشه سایت و نقشه سایت Xml

حالت پیش فرض All in One SEO نقشه سایت را برای شما فعال می‌کند و جای نقشه سایت اصلی وردپرس را می‌گیرد.

برای مشاهده پیش نمایش ، می‌توانید بر روی دکمه “Open Sitemap” کلیک کنید. البته می‌توانید نقشه سایت خود را با اضافه کردن “sitemap.xml” به URL مانند www.emcado.ir/sitemap.xml مشاهده کنید.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

ویرایش نقشه سایت

به عنوان یک مبتدی ، نیازی به انجام کاری ندارید زیرا تنظیمات پیش فرض برای انواع وب سایت‌ها ، وبلاگ‌ها و فروشگاه‌های آنلاین کاربرد دارد.

حذف‌شده: با این حال ، می‌توانید تنظیمات نقشه سایت را برای کنترل مواردی که می‌خواهید در نقشه سایت XML خود قرار دهید ، تنظیم کنید، بدین منظور به تنظیمات این بخش بروید.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

در این بخش گزینه‌هایی برای مدیریت شاخص‌های نقشه سایت ، شامل یا حذف انواع پست‌ها ، طبقه بندی‌ها (دسته‌ها و برچسب‌ها) به شما نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید نقشه‌های وب سایت XML را برای بایگانی‌های مبتنی بر تاریخ و بایگانی‌های نویسنده فعال کنید.

به طور خودکار تمام محتوای وردپرس شما را در نقشه سایت XML شامل می‌شود. با این حال ، اگر صفحاتی مستقل مانند فرم تماس ، صفحه فرود / لندینگ یا صفحات فروشگاه Shopify که بخشی از وردپرس نیستند ، داشته باشید چه می‌کنید؟

خوب ، AIOSEO تنها افزونه ای است که به شما امکان می‌دهد صفحات خارجی را در نقشه سایت وردپرس خود اضافه کنید. در این مرحله کافی است به بخش Pages Additional بروید و آن را فعال کنید. همچنین این فرم به شما نمایش می‌دهد که می‌توانید صفحات سفارشی را که می‌خواهید اضافه کنید اضافه کنید.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

اضافه کردن و پاک کردن محتوا از نقشه سایت همراه با اولویت بندی

شما به سادگی باید URL صفحه ای را که می‌خواهید اضافه کنید اضافه کنید و سپس اولویت را تعیین کنید ، در اینجا مقدار 0.0 کمترین و مقدار 1.0 بالاترین باشد ، اگر مطمئن نیستید توصیه میکنیم از مقدار 0.3 استفاده کنید. سپس ، تعداد دفعات بروزرسانی و آخرین تاریخ ویرایش شده را برای صفحه انتخاب کنید. در صورت نیاز به اضافه کردن دیگر صفحات ، می‌توانید بر روی دکمه “افزودن جدید” کلیک کنید.

درآخر که تنظیمات دلخواه خود را انجام دادید روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

به استثنای ارسال‌ها / صفحات خاص از نقشه سایت XML شما All in One SEO به شما امکان می‌دهد هر پست یا صفحه ای را از نقشه سایت XML خود پاک کنید. این کار را باید با کلیک کردن روی دکمه Advanced Settings (بخش تنظیمات پیشرفته) در صفحه All in One SEO »(نقشه سایت) انجام دهید.

نقشه سایت و نقشه سایت Xml

همچنین می‌توانید یک پست یا صفحه را از طریق نقشه سایت XML خود بدون ایجاد فهرست و عدم دنبال کردن حذف کنید. با این کار موتورهای جستجو دیگر نمی‌توانند آن محتوا را در نتایج جستجو نمایش دهند. به آسانی پست یا صفحه ای را که می‌خواهید حذف شود ویرایش کنید و به پایین به جعبه تنظیمات AIOSEO در زیر ویرایشگر بروید.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

از اینجا باید به قسمت Advanced رفته و کادرهای کنار گزینه‌های “بدون فهرست” و “بدون پیگیری” را علامت بزنید.

ایجاد نقشه‌های وب سایت اضافی

All in One SEO به شما اجازه می‌دهد نقشه سایت‌های اضافی مانند نقشه سایت برای ویدئو‌ها یا نقشه سایت برای اخبار ایجاد کنید.

اگر فیلم‌ها را مرتباً در پست‌ها یا صفحات وبلاگ خود جاسازی کنید ، می‌توانید یک نقشه سایت ویدیویی ایجاد کنید. این به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا پست‌ها را در نتایج جستجو و جستجو به همراه تصویر کوچک ویدیو نمایش دهند.

نقشه سایت و نقشه سایت Xml

اگر شما مدیر یک وب سایت خبری هستید و علاقه دارید در نتایج جستجوی شما Google News نمایش داده شود ، می‌توانید یک نقشه سایت News ایجاد کنید.

کافی است به تنظیمات All in One SEO » نقشه سایت مراجع کنید و به زبانه Video Sitemap یا News Sitemap بروید تا این نقشه‌های وب سایت را ایجاد کنید.نقشه سایت و نقشه سایت Xml

به طور کلی ، AIOSEO یکی از قوی ترین افزونه‌های وردپرس است زیرا تمام قابلیت‌های انعطاف پذیر و قدرتمند را با قیمت بسیار مقرون به صرفه به شما می‌دهد.

روش سوم: ایجاد نقشه سایت XML در وردپرس با استفاده از Yoast SEO

اگر از Yoast SEO به عنوان افزونه SEO WordPress خود استفاده می‌کنید ، همچنین به طور خودکار نقشه سایت XML را برای شما روشن می‌کند.

نصب و راه اندازی افزونه

ابتدا باید افزونه Yoast SEO را نصب و فعال سازی کنید بدین منظور به نصب جادویی افزونه بروید و مراحل را طی کنید.

پس از فعال شدن ، به SEO » صفحه عمومی بروید و به برگه » ویژگی‌ها » بروید. از اینجا ، باید به پایین به گزینه XML Sitemap بروید و مطمئن شوید که روشن است.Yoast Seo

بعد ، روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود.

مشاهده نقشه یوآست

برای تأیید اینکه Yoast SEO یک نقشه سایت XML ایجاد کرده است ، می‌توانید بر روی نماد علامت سوال در کنار گزینه XML Sitemap در صفحه کلیک کنید.

Yoast Seo

پس از آن ، بر روی پیوند “مشاهده نقشه سایت XML” کلیک کنید تا نقشه سایت XML زنده خود را که توسط Yoast SEO ایجاد شده مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید با اضافه کردن sitemap_index.xml در انتهای آدرس وب سایت خود ، نقشه سایت XML خود را پیدا کنید. مثلا:

https://www.example.com/sitemap_index.xmlYoast Seo

Yoast SEO نقشه سایت‌های مختلفی را برای انواع مختلف محتوا ایجاد می‌کند. به طور پیش فرض ، نقشه سایت برای پست‌ها ، صفحات ، نویسنده‌ها و دسته‌ها ایجاد می‌کند.

چگونه نقشه سایت XML خود را در موتور جستجو گوگل ثبت کنیم؟

موتورهای جستجو در یافتن نقشه سایت کاملاً هوشمند هستند. هر زمان محتوای جدیدی منتشر می‌کنید ، یک پینگ برای Google و Bing ارسال می‌شود تا آنها را در مورد تغییرات در نقشه سایت شما مطلع کند. با این حال ، برای اطمینان از یافتن نقشه سایت توسط موتورهای جستجو به شما پیشنهاد می‌کنیم نقشه سایت را به صورت دستی ارسال کنید. ارسال نقشه سایت XML خود به Google با Google Search Console که ابزاری رایگان است که توسط Google ارائه می‌شود تا به دارندگان وب سایت کمک کند تا حضور وب سایت خود را در نتایج جستجوی Google نظارت و حفظ کنند.

افزودن نقشه سایت شما به Google Search Console به شما کمک می‌کند تا موتور جستجوی گوگل محتوای شما را سریع کشف کند حتی اگر وب سایت شما کاملاً جدید باشد. ابتدا باید به وب سایت Google Search Console مراجعه کرده و با یک حساب کاربری وارد شوید. پس از آن ، از شما خواسته می‌شود نوع ویژگی را انتخاب کنید. می‌توانید دامنه یا پیشوند URL را انتخاب کنید. ما توصیه می‌کنیم پیشوند URL را انتخاب کنید زیرا تنظیم آن آسان تر است.google webmaster tools

URL وب سایت خود را وارد کنید و سپس بر روی دکمه ادامه کلیک کنید. در مرحله بعدی ، از شما خواسته می‌شود که مالکیت وب سایت را تأیید کنید. چندین روش برای انجام این کار مشاهده خواهید کرد ، توصیه می‌کنیم از روش برچسب HTML استفاده کنید.google webmaster tools

به سادگی کد موجود در صفحه را کپی کرده و سپس به قسمت مدیریت وب سایت وردپرس خود بروید.

تایید وب سایت با افزونه AIOSEO

اگر از AIOSEO استفاده می‌کنید ، با تأیید آسان ابزارهای وب مستر همراه است. نگران نباشید ، به All in One SEO » تنظیمات عمومی بروید و سپس بر روی تب Webmaster Tools کلیک کنید. پس از آن ، می‌توانید کد را از Google در آنجا وارد کنید.All in One SEO

تایید وب سایت با افزونه Insert Headers and Footers

اگر از AIOSEO استفاده نمی‌کنید ، باید افزونه Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.پس از فعال شدن ، باید به صفحه تنظیمات » Insert Headers and Footers بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر« Scripts in Header »اضافه کنید.google webmaster tools

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

اکنون ، به برگه Google Search Console برگردید و روی دکمه “تأیید” کلیک کنید. Google کد تأیید را در وب سایت شما بررسی کرده و سپس آن را به حساب Google Search Console شما اضافه می‌کند.

توجه: اگر تأیید صحت ناموفق بود ، لطفاً اطمینان حاصل کنید که حافظه پنهان (کش) خود را پاک کرده و دوباره امتحان کنید.

ثبت نقشه سایت جدید

اکنون که وب سایت خود را اضافه کردید ، بیایید نقشه سایت XML خود را نیز اضافه کنیم. از داشبورد حساب خود ، باید از ستون سمت چپ روی “نقشه سایت” کلیک کنید.

google webmaster tools

پس از آن ، شما باید قسمت آخر URL نقشه سایت خود را در بخش “افزودن نقشه سایت جدید” اضافه کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید. اکنون Google آدرس نقشه سایت شما را به کنسول جستجوی Google شما اضافه می‌کند. این کار برای جستجوی وب سایت شما مدتی طول خواهد کشید. بعد از مدتی ، شما می‌توانید آمار اولیه نقشه سایت را مشاهده کنید.

این اطلاعات شامل تعداد پیوندهایی است که Google در نقشه سایت شما پیدا کرده ، تعداد زیادی از آنها ایندکس شده است ، نسبت تصاویر به صفحات وب و موارد دیگر.google webmaster tools

چگونه نقشه سایت XML خود را در موتور جستجو بینگ ثبت کنیم؟

مشابه کنسول جستجوی گوگل ، Bing همچنین Bing Webmaster Tools را برای کمک به دارندگان وب سایت در نظارت بر وب سایت خود در موتور جستجوی Bing ارائه می‌دهد.

حذف‌شده: برای افزودن نقشه سایت خود به Bing ، باید به وب سایت Bing Webmaster Tools مراجعه کنید. در اینجا ، دو گزینه برای افزودن وب سایت خود خواهید دید. شما می‌توانید وب سایت خود را از Google Search Console وارد کنید یا آن را به صورت دستی اضافه کنید.bing webmaster tools

اگر قبلاً وب سایت خود را به Google Search Console اضافه کرده اید ، پیشنهاد می‌کنیم وب سایت خود را وارد کنید. این باعث صرفه جویی در وقت می‌شود زیرا نقشه سایت شما به طور خودکار برای شما وارد می‌شود.

اگر می‌خواهید وب سایت خود را به صورت دستی اضافه کنید ، باید URL وب سایت خود را وارد کنید و سپس وب سایت را تأیید کنید

حذف‌شده: اکنون Bing از شما می‌خواهد که مالکیت وب سایت خود را تأیید کنید و روش‌های مختلفی را برای انجام آن به شما نشان می‌دهد. ما توصیه می‌کنیم از روش Meta tag استفاده کنید. به سادگی خط متا تگ را از صفحه کپی کرده و به قسمت مدیریت وردپرس خود بروید.bing webmaster tools

تایید وب سایت با افزونه Insert Headers and Footers

اگر از AIOSEO استفاده نمی‌کنید ، باید افزونه Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.پس از فعال شدن ، باید به صفحه تنظیمات » Insert Headers and Footers بروید و کدی را که قبلاً کپی کرده اید در کادر« Scripts in Header »اضافه کنید.

bing webmaster tools

فراموش نکنید که برای ذخیره تغییرات خود بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

چگونه با استفاده از نقشه سایت XML به رشد وب سایت خود کمک کنیم؟

اکنون که نقشه سایت XML را به Google ارسال کردید ، بیایید نگاهی به نحوه استفاده از آن برای وب سایت خود بیندازیم.

ابتدا باید به خاطر داشته باشید که نقشه سایت XML رتبه بندی جستجوی شما را بهبود نمی‌بخشد. با این حال ، این به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای وب سایت شما را به راحتی را پیدا کنند ، میزان خزیدن را تنظیم کنند و قابلیت مشاهده وب سایت شما را در موتورهای جستجو افزایش دهند. شما باید در نقشه جستجوی Google به آمار نقشه سایت خود توجه داشته باشید. این می‌تواند خطاهای خزشی و صفحات مستثنی از پوشش جستجو را به شما نشان دهد. google webmaster tools

در این نمودارها ، می‌توانید روی جداول کلیک کنید تا URL‌های واقعی را که Google از آنها مستثنی یا مشاهده نکرده است ، مشاهده کنید. google webmaster tools

به طور معمول ، Google ممکن است تصمیم بگیرد از مطالب تکراری ، صفحات فاقد محتوا یا محتوای بسیار کم و صفحاتی که توسط فایل robots.txt یا برچسب‌های متا وب سایت شما مستثنی است ، بگذرد.با این وجود ، اگر تعداد صفحات مستثنی شما به طور غیرمعمول زیاد است ، ممکن است بخواهید تنظیمات افزونه SEO خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ محتوایی را مسدود نمی‌کنید.

امیدواریم که این مقاله به شما در پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد نقشه سایت XML و نحوه ایجاد نقشه سایت XML برای وب سایت وردپرس کمک کرده باشد. برای مشاهده آموزش ساخت و آپتیمایز کردن فایل Robots.txt برای بهبود عملکرد سئو اینجا کلیک کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟
کاملااصلا

نویسنده

حسین چوپانی
کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقه مند به وردپرس، آماده برای همکاری در انجام هرگونه پروژه برنامه نویسی، طراحی و گرافیک، تولید محتوا، تایپ، ترجمه، تبلیغات و... :)