شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

  سبک زندگی دیجیتال و توسعه شبکه جهانی اینترنت در جهان مدرن امروز
  شناسه پست: 17068
  بازدید: 406
  برای مطالعه این مقاله به 4 دقیقه زمان نیاز دارید.

  در سال‌های اخیر با گسترش اینترنت و فضای مجازی نوع زندگی متفاوت شده است، شبکه جهانی اینترنت و وب نوع تعامل و ارتباطات را متفاوت کرده است و انسان مدرن را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو کرده است. چالش‌هایی که در گذشته وجود نداشته اند. با توجه به اینکه عامل اصلی ایجاد این چالش‌ها ، فرصت‌ها  و تغییر سبک زندگی در عصر حاضر اینترنت است، محققان از این پدیده به عنوان سبک زندگی دیجیتالی یاد ‌می‌کنند. در این مقاله سبک زندگی دیجیتالی، جنبه‌های گوناگون آن شبکه جهانی اینترنت را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد و با آن آشنا خواهیم شد.

  سبک زندگی دیجیتال به چه معناست؟

  سبک زندگی دیجیتال در لغت به معنی دیجیتالی شدن زندگی است اما در مفهوم و در جهان واقعی زوایای مختلفی را شامل ‌می‌شود. سبک زندگی دیجیتال در مفهوم به معنای افزایش استفاده از ابزار‌های دیجیتال برای برقراری ارتباط، تبادل اطلاعات و سرعت بخشیدن به امور کاری و روزمره است. با رونق شبکه جهانی اینترنت و انواع شبکه‌های اجتماعی شما ‌می‌توانید به راحتی و در مدت زمان کوتاهی با فردی هم حرفه خودتان از شکور دور به تبادل اطلاعات بپردازید. مسلماً در گذشته برقراری ارتباط بین دو فرد در دو کشور مختلف در کمتر از یک دقیقه امری غیر قابل باور بوده است اما گسترش شبکه جهانی اینترنت این امر را کاملاً عادی کرده است.

  شبکه جهانی اینترنت

  سبک زندگی دیجیتالی تنها مربوط به کار نیست، گسترش شبکه جهانی اینترنت  نوع و شیوه زندگی چند میلیارد نفر از انسان‌های  کره زمین را تغییر داده است، عکس‌های سلفی، پست، کامنت، لایک کردن، چت و ایمیل همه نتیجه گسترش شبکه جهانی اینترنت و بخشی از سبک زندگی دیجیتال هستند. همه ی ما بخشی از وقت روزانه خودمان را صرف چک کردن شبکه‌های اجتماعی ‌می‌کنیم، عصر حاضر، عصر تکنولوژی و پیشرفت‌های دیجیتالی است و ن‌می‌توان از مواجه با تکنولوژی فرار کرد.

  گوشی موبایل بخش جدایی ناپذیر سبک زندگی دیجیتال

  با گسترش شبکه جهانی اینترنت ابزارهای مختلفی برای بهره گیری از این فضا در طول تاریخ ایجاد شد، بشر همواره به دنبال ایجاد ابزار و امکاناتی بود که بتواند در همه حال از این فضا بهره ببرد و محدودیتی در ارتباط با دست یابی به این فضا وجود نداشته باشد. تلاش محققان در این زمینه در نهایت منجر به ایجاد گوشی‌های موبایل هوشمند شد. در حال حاضر سبک زندگی دیجیتال با گوشی‌های هوشمند عجین شده است، حتماً تا به حال با افرادی  برخورد داشته اید که در ابتدای روز قبل از هر کاری شبکه‌های اجتماعی را چک ‌می‌کنند،  این امر نشان ‌می‌دهد که اینترنت و این سبک زندگی تا چه حد با مردم عجین شده است.

  سبک زندگی دیجیتال نتیجه انقلاب صنعتی است

  حتماً ‌می‌دانید در طول تاریخ سه انقلاب مهم در جهان رخ داده است که به دلیل اثراتی که بر روی زندگی بشر داشته اند از آن‌ها به عنوان موج نام برده ‌می‌شود. اولین موج انقلاب کشاورزی بود و تا اویل قرن 17 میلادی ادامه داشت. موج بعدی انقلاب صنعتی نام داشت و سبک زندگی بشر را کاملاً تغییر داد در این عصر بود که ماشین‌های بخار، تلفن ، اینترنت ، هواپیما و بسیاری از موارد دیگر اختراع شدند. این اختراعات اصلاً در باور مرد‌می‌که 100 سال پیش ‌می‌زیستند ن‌می‌گنجید، انسان 100 پیش از انقلاب صنعتی هرگز فکر ن‌می‌کرد بتواند با هواپیما مسافت طولانی را درکمتر از یک روز طی کند.

  موج آخر انقلاب صنعتی

  موج سوم و موج آخر که در حال حاضر رواج دارد موج اطلاعات یا انقلاب اطلاعات است، انقلاب اطلاعات نتیجه گسترش شبکه جهانی اینترنت است، انسان 100 پیش هیچ‌گاه فکر ن‌می‌کرد بتواند در مدت کمتر از یک دقیقه از میلیون‌ها صفحه بازدید کند و اطلاعات به با بیش از 10000 هزار ارسال کند بدون نیاز به طی کردن مسافتی طولانی

  افزایش روابط اجتماعی

  یکی از مزیت‌های سبک زندگی دیجیتال افزایش تعامل بین افراد است. در گذشته افراد برای برقراری ارتباط مجبور بودند مسافت طولانی را در طی کنند و نهایت تکنولوژی برای برقراری روابط اجتماعی بین افراد مختلف تلفن و تلگراف بود. اما در حال حاضر شما ‌می‌توانید در همان حال که در خانه تان نشسته اید با افرادی از کشور‌های مختلف در ارتباط باشید، شبکه جهانی اینترنت باعث افزایش روابط اجتماعی و دامنه ارتباط‌ها شده است. در گذشته دایره دوستی‌ها و روابط اجتماعی بسیار محدود تر از حال بوده است اما در عصر حاضر روابط اجتماعی محدود به مکان خاصی نیستند و روابط اجتماعی وسیع بخش جدایی ناپذیر این سبک زندگی است.

  وابستگی مشکل بزرگ سبک زندگی دیجیتال

  یکی از مشکلات بزرگی که در عصر حاضر در نتیجه ی سبک زندگی دیجیتال ایجاد شده است، وابستگی شدید به تکنولوژی و ابزار دیجیتال است. به طوری که انسان امروز ن‌می‌تواند روزی را بدون موبایل و شبکه جهانی اینترنت تصور کند. تمامی ارتباطات دیجیتالی هستند و تصور روزی بدون اینترنت غیر ممکن است.

  نتیجه‌گیری

  سبک زندگی دیجیتال جزو جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها در عصر حاضر است و ن‌می‌توان تأثیر شبکه جهانی اینترنت را بر این نوع سبک زندگی نادیده گرفت. برای مشاهده سواد دیجیتالی چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره انسان دارد اینجا کلیک کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  آیا این مقاله به شما کمک کرد؟
  کاملااصلا

  نویسنده

  حسین چوپانی
  کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار و علاقه مند به وردپرس، آماده برای همکاری در انجام هرگونه پروژه برنامه نویسی، طراحی و گرافیک، تولید محتوا، تایپ، ترجمه، تبلیغات و... :)