شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟
شناسه پست: 14097
بازدید: 409
برای مطالعه این مقاله به 7 دقیقه زمان نیاز دارید.

انتخاب رنگ برای لوگو

در این مقاله قصد داریم به انتخاب رنگ برای لوگو بپردازیم، مارتین کریستی طراح لوگو لندنی می‌گوید: درک روانشناسی رنگ‌‌ها در طراحی لوگوی تاثیر گذار بسیار حیاتی است.

ذهن انسان به محرک‌‌های بصری بسیار پاسخگو است و رنگ یکی از عوامل اصلی تعیین کننده در این واکنش است. در هر دو سطح خودآگاه و ناخودآگاه، رنگ‌‌ها نه تنها در جهان طبیعی، بلکه در فرهنگ تصنعی ما نیز، معنی را انتقال می‌دهند و این یعنی باید به انتخاب رنگ برای لوگو بسیار دقت کنید.

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

طراحان گرافیکی به مهار قدرت روانشناسی رنگ و اعمال رزونانس در طرح‌‌های خود نیاز دارند و این موضوع در هیچ زمینه ای به اندازه ی طراحی لوگو نیست.

استفاده از انتخاب رنگ می‌تواند لایه‌‌های چندگانه معنا از واکنش‌‌های بدوی بر اساس میلیون‌‌ها سال از غریزه تکامل یافته تا انجمن‌‌های پیچیده ما بر اساس مفروضات آموخته احیا کند.

شرکت‌‌ها می‌توانند از این واکنش‌‌ها برای تاکید بر پیام نام تجاری خود استفاده کنند. موفقیت شما به عنوان یک طراح لوگو نیز با درکی کامل از روانشناسی رنگ‌‌ها افزایش خواهد یافت.

معنی رنگ‌‌های متفاوت چیست؟

در انتخاب رنگ برای لوگو هر رنگی، از جمله سیاه و سفید، دارای پیامدهایی برای طراحی لوگو است. به عنوان طراحان شما نیاز دارید تا به منظور افزایش عناصر خاصی از لوگو و آوردن نکات دقیق و ظریف به پیام خود، با استفاده از سایه‌‌ها و تن‌‌ها، رنگ‌‌های خود را با دقت انتخاب کنید.

به طور کلی، رنگ‌‌های روشن و جیغ بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند، اما می‌توانند عجول و بی پروا به نظر برسند. تن‌‌های خاموش پیام‌‌های تصویری پیچیده تری را منتقل می‌کنند، اما خطر نادیده گرفته شدن را به همراه خود دارند. به طور ویژه ای، معانی خاصی به رنگ‌‌های مختلف در جامعه نسبت داده می‌شود.

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

رنگ قرمز

به معنی شور، انرژی، خطر و یا خشونت، گرما و حرارت است. همچنین برای تحریک اشتها نیز به کار می‌رود و به همین دلیل از آن در بسیاری از رستوران‌‌ها و آرم محصولات غذایی استفاده می‌کنند.

انتخاب رنگ قرمز برای لوگو شما می‌تواند احساس پویایی بیشتری به آن القا کند.

رنگ نارنجی

معمولا به عنوان رنگ نوآوری و تفکر مدرن دیده می‌شود. همچنین مفاهیمی از قبیل جوانی، تفریح، قیمت مناسب و در دسترس بودن را به همراه دارد.

رنگ زرد

باید کمی محتاطانه استفاده شود زیرا بر برخی معانی منفی از جمله بزدلی را در بر دارد و از آن در علائم هشدار دهنده استفاده می‌شود. با این حال این رنگ آفتابی، گرم و دوستانه و رنگ دیگری برای تحریک اشتها نیز است.

رنگ سبز

معمولا زمانی استفاده می‌شود که یک شرکت بخواهد بر اعتبار طبیعی و اخلاقی خود، به خصوص در محصولاتی مانند غذاهای آلی و گیاهی، تاکید کند . دیگر معانی منسوب به این رنگ شامل رشد و طراوت می‌شود که آن را در محصولات مالی نیز محبوب ساخته است.

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

رنگ آبی

یکی از رنگ‌‌هایی است که به طور گسترده در آرم شرکت‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ حرفه ای گری، ذهنیت جدی، صداقت، خلوص و آرامش را نشان می‌دهد. آبی همچنین با اقتدار و موفقیت همراه است و به همین دلیل در موسسات مالی و نهادهای دولتی محبوب به شمار می‌رود.

رنگ بنفش

از اعضای خانواده سلطنتی و لوکس بودن صحبت می‌کند. این رنگ به مدت طولانی با کلیسا همراه بوده است و دلالت بر عقل و دانش و کرامت دارد و در طول تاریخ رنگی از ثروت و جلال بوده است.

رنگ سیاه

رنگی چند شخصیتی است. از یک طرف نشان دهنده قدرت و پیچیدگی و از سوی دیگر با شرارت و مرگ همراه است. بیشتر طراحی آرم‌‌های امروزی، به یک نسخه سیاه و سفید برای استفاده در رسانه‌‌های غیر رنگی نیاز دارند. در حال حاضر مد جدیدی برای لوگوهای تک رنگ جسورانه و علائم حروفی وجود دارد.

رنگ سفید

به طور کلی با درجه خلوص، تمیزی، سادگی و ساده لوحی همراه است. عملا، لوگوی سفید همیشه نیاز به یک میدان رنگی دارد، تا در یک پس زمینه سفید دیده شود. بسیاری از شرکت‌‌ها یک نسخه رنگی و یک نسخه سفید از لوگوی خود تهیه می‌کنند.

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

رنگ قهوه ای

از معانی ضمنی مردانگی است و اغلب برای محصولات مرتبط با زندگی روستایی و خارج از منزل استفاده می‌شود. صورتی می‌تواند سرگرم کننده و لوند باشد؛ اما با توجه به معانی فمینیستی آن ، اغلب از استفاده ی آن در محصولات فقط زنانه پرهیز می‌شود.

البته هیچ کدام از این قرارداد‌‌ها، مقررات سفت و سختی نیستند؛ اما ارزش این را دارند که برای انتخاب رنگ لوگو آن‌‌ها را به خاطر بسپارید. به یاد داشته باشید که تاثیر کلی طراحی لوگوی شما فقط به رنگ‌‌ها بستگی ندارد، بلکه بر چگونگی ارتباط آن‌‌ها با اشکال و متن‌‌ها وابسته است.

 تک رنگ یا رنگارنگ؟

مفهوم رنگ‌‌های متعدد این است که شرکت‌‌ها محدوده ی گسترده ای از محصولات و خدمات را برای انتخاب ارائه می‌دهند. رنگ‌‌های متعدد استفاده شده در حلقه‌‌های المپیک را می‌توان حامل پیام تنوع و فراگیری در نظر گرفت. v روند نوظهور طراحی لوگو استفاده از الگوهای معرق و موزاییک کاری است؛ که به طور طبیعی نیاز به چندین رنگ، اعم از نورهای متقابل تا سایه‌‌های متعدد از یک رنگ دارد.

آموزش انتخاب رنگ برای لوگو، چگونه برای طراحی لوگو خود رنگ بندی انتخاب کنیم؟

در سطح جهانی فکر کنید

اگر مشتری شما یک شرکت جهانی است، رنگ لوگوی خود را با مراقبت انتخاب کنید. در نوع تفسیر رنگ‌‌ها تفاوت‌‌های فرهنگی وجود دارد. به عنوان مثال، قرمز در چین خوش یمن در نظر گرفته می‌شود ، در حالی که سفید رنگ مرگ و عزاداری در هند است. معانی فرهنگی رنگ‌‌های مختلف یک دنیا با هم فرق دارند.

در نهایت این که، تمرکز خود را بیش از حد بر روی انتخاب رنگ معطوف نکنید. این را در نظر بگیرید که از هر 12 نفر یک نفر دچار کوررنگی است. در ضمن همیشه احتمال این وجود دارد که لوگویی که برای مشتری خود طراحی کرده اید.

به سرانجام تولید تک رنگ و یا حتی رنگارنگ با رنگ‌‌های دیگر، دچار شود. بنابراین حتما مطمئن شوید که رنگ‌‌های انتخاب شده، لوگوی شما را تقویت و بهبود می‌بخشند و آن‌‌ها را تعریف نمی‌کنند.

روانشناسی رنگ طلایی در لوگو

همانطور که گفته شد درروانشناسی رنگ‌ها عموما رنگ‌های اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرند و رنگ‌های ترکیبی را براساس دو رنگ اصلی به وجودآورنده‌ی آن‌ها تفسیر می‌‌کنند. رنگ طلایی از دو رنگ ایجاد می‌شود: 1. زرد که عموما حس درخشندگی و انرژی زیاد را القا می‌کند؛ 2. کرمی که جز گروه رنگ‌های خنثی است.  طلایی هم‌زمان تاثیر هر دو رنگ را بر ما خواهد گذاشت. از دیرباز طلا به عنوان فلزی گران‌بهادر زیورآلات و ساخت تجهیزات جنگی خاندان‌های سلطنتی به کار می‌رفته است. از همین رو رنگ طلایی همچنان به عنوان نمادی از ثروت، قدرت، موفقیت و پیروزی شناخته می‌شود.

نکته بسیار مهم

این نکته را هم باید در نظر گرفت که طیف‌های مختلف رنگ طلایی بر‌اساس کدام یک از دو رنگ زرد یا کرمی در آن بیشتر به کار رفته است، تاثیر متفاوتی بر مخاطب می‌گذارند. رنگ طلایی روشن که درصد بیشتری زرد دارد، تابندگی، درخشش و انرژی خورشید را تداعی می‌کند. هرچه درصد رنگ کرمی بالاتر می‌رود، رنگ طلایی تیره‌تری ساخته می‌شود که حس قدرت و توانمندی بیشتری را انتقال می‌دهد.

بهترین ترکیب رنگ لوگو

انتخاب رنگ یکی از قوی‌‌ترین محرک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بصری به شمار می‌رود. همچنین اولین مواجهه‌ی مخاطب با برند به واسطه‌ی لوگو و رنگی است که برای آن انتخاب کرده‌اید؛ به همین سبب هویت بصری برند شما کاملا در گرو ترکیب رنگ انتخاب شده برای لوگو و رنگ سازمانی‌تان است. طراحان گرافیک بر‌اساس هویت سازمانی و نوع خدماتی که ارائه می‌کنید، ترکیب رنگی مناسب شما را پیشنهاد می‌دهند. این ترکیب با در نظر گرفتن نوع و شمایل لوگوی شما می‌تواند طیفی از رنگ‌های متضاد و یا مکملِ هم را در برگیرد.

بهترین ترکیب

بهترین ترکیبی که معمولا استفاده از آن توصیه می‌شود شامل رنگ‌های یک‌‌هارمونی و نه لزوما در یک طیف رنگی است. به همین جهت طراح گرافیکی که تمام رنگ‌ها و‌‌هارمونی‌ها را می‌شناسد و به تاثیرات روحی و روانی آن‌ها به خوبی آگاه است، می‌تواند بهترین گزینه‌ی ممکن را به شما پیشنهاد دهد. این انتخاب آگاهانه در هویت بصری برند شما‌تاثیرگذار خواهد بود.

بهترین سایت برای انتخاب رنگ

در سایت رنگ‌ها می‌توانید به آسانی هر رنگی را با تناژ مختلف و یا حتی گرادینت پیدا کنید و با استفاده از کد دقیق رنگ به آسانی از همان رنگ در پروژه‌های خود استفاده کنید. در انتهای این مقاله دکمه ورود به سایت رنگ‌ها قرار داده شده.

نکته

دقت داشته باشید که انتخاب رنگ‏‌ها در طراحی لوگو یکی از مهم‏ترین قسمت‏‌های طراحی گرافیک است. استفاده از رنگ‌های مناسب در طراحی لوگو می‏‌تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری کمک کند و ترکیب اشتباه می‏‌تواند اثر معکوس داشته باشد. تاثیر انتخاب رنگ در طراحی لوگو یک موضوع بسیار مهم و قابل اهمیت هست. تاثیر انتخاب رنگ در لوگو بسیار مهم و نیازمند یک تایم طولانی برای تحقیق و تفکر است، شتاب زده عمل نکنید اگر فکر می‏‌کنید نمی‏‌توانید رنگ مناسبی انتخاب کنید حتما با چند طراح و مشاور دیگر مشورت کنید تا به یک رنگ ایده آل برای لوگوی خود برسید. همیچنین می‌توانید برای مشاهده دسته فایل‌های گرافیکی آماده اینجا کلیک کنید و برای مشاهده سایت رنگ‌ها اینجا کلیک کنید.

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟
کاملااصلا

نویسنده

مهناز حسن زاده
دو سال است که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم. علاقه مندم که در این زمینه مهارت های بیشتری کسب کنم. اکنون به عنوان نویسنده در سایت امکادو فعالیت دارم.