شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید
  شناسه پست: 22796
  بازدید: 48
  آنچه در این مقاله خواهید خواند:
  برای مطالعه این مقاله به 13 دقیقه زمان نیاز دارید.

  مقدمه

  گهگاه تایپ چندین واژه پشت‌ سر هم در گوگل یا به عبارتی سرچ در گوگل شما‌را کم‌وبیش به آنچه میخواهید می رساند؛ البته در صورتی‌که بخواهید ظریف‌تر و حرفه ای‌تر کاوش فرمایید، به ترفندهایی نیاز دارید که در این نوشته‌ی علمی با آنها آشنا خواهید شد.
  فرض فرمائید می خواهید بدانید تابلو دارای شهرت مونالیزا در چه سالی کشیده شده است. چنانچه دایره‌المعارف اثرهای هنری دراختیار داشته باشید، مدخل مرتبط با لئوناردو داوینچی را نگاه می کنید تا به پاسخ (۱۵۰۳ میلادی) برسید. ۱۵۰۳ میلادی فقط نکته‌ای وجود ندارد که در رابطه این تابلو یاد خواهید گرفت؛ بلکه هنگام کاوش در‌این دایره‌المعارف، داده ها دیگری در رابطه تاریخ به دنیاآمدن داوینچی، زادگاه وی و داده ها دارای ربط دیگر نیز خواهید یافت.

  شرایط ساده

  در شرایطی که به‌مکان دایره‌المعارف، یک موبایل هوشمند و وب دراختیار داشتید که‌این روز ها احتمال پیش‌آمدن این مورد بسیار بیشتر میباشد، به‌طور خاص و خیلی بی آلایش در گوگل کاوش می‌کردید: «سال مونالیزا» و پاسخ سؤال پایین نوار کاوش به اکران درمی‌آمد. به این‌ترتیب در بعدازظهر وب و سرچ گوگل، ما پاسخ تک‌تک سؤال‌هایمان را به‌طور معلوم و طبقه‌بندی‌گردیده اخذ می کنیم و معمولا در جریان داده ها دارای ربط مازاد قرار نمی‌گیریم.
  درواقع، هرچه از خدمت‌های گوگل بیشتر به کار گیری می کنیم، مغزمان بیشتر از پیش جهان را به مدل داده ها ایندکس‌گردیده مجموعه‌بندی می‌نماید. جستجو گر گوگل که ۲۴ سال پیش چشم به جهان گشود، نه فقط صورت عالم را تغییر تحول اعطا کرد؛ بلکه نوع نگاه ما‌را به جهان و شیوه ذخیره داده ها در مغز مارا نیز دگرگون نموده است.

  آسانی کاوش در گوگل

  همگی ما کاوش در گوگل را به‌خیال و خاطر آسانی آن دوست داریم. کافی میباشد یک سری واژه مرتبط با مورد موردنظر را سوای ترتیب خاص یا این که رعایت فرمان نگارشی تایپ کنیم تا موتور جستجوی بسیار توانا و هوشمند گوگل آنچه به‌دنبالش هستیم، در کسری از ثانیه نمایش دهد. این حاصل گهگاه آن‌قدر زیاد و متنوع میباشد که پیداکردن دقیق آنچه میخواهیم، طاقت فرسا می‌گردد. برای حل این نقص‌، نحوه‌ها و ترفندهایی داراست که هم کاوش در گوگل را آسوده‌تر و ظریف‌تر خواهد کرد و هم سبک کاوش و مجموعه‌بندی داده ها در مغز مارا تغییر تحول خواهد بخشید.

  به کارگیری اپراتورهای گوگل

  اپراتورهای سرچ گوگل کاراکترها و پارامترهای خاصی می باشند که میتوانید از آن ها در جستجوی خود به کارگیری فرمایید تا حاصل دقیق‌تر به آنچه به‌دنبالش میباشید، مجاورتر شوند. این عملگرهای کاوش طیف وسیعی از قابلیت و امکان‌های گوناگون را مشمول میگردند؛ از محدودکردن حاصل گرفته تا جستجوی ظریف یک عبارت یا این که حذف لغات خاصی از حاصل کاوش. به کار گیری ترکیبی از این عملگرها کمک می‌نماید داده های دقیقی را کشف فرمائید که در سرچ معمولی انبوهی از پیوند‌ها گم می گردد. در‌این مقاله، کاربردی‌ترین عملگرهای سرچ گوگل را به شما معرفی میکنیم:

  سرچ عبارت با \”…\”

  در‌حالتی که چندین واژه را به‌طور معمولی در گوگل کاوش نمائید، حاصل کاوش مشتمل بر تک‌تک این لغات با نظم و ترتیب نامشخص در متن اینترنت‌تارنما‌ها خواهد بود؛ البته درصورتی که آن‌ها‌را باطن دو گیومه (\”…\”) قرار دهید، گوگل با به عبارتی ترتیبی که واژه‌ها را تایپ کردید، در اینترنت وب‌سایت‌ها به کاوش خواهد پرداخت. به عنوان مثال، جستجوی \”ترفندهای گوگل\” فقط نتایجی را نمایش خواهد بخشید که‌این دو واژه با همین ترتیب کنارهم قرار گرفته باشند.

  سرچ عبارت با \"...\"

  به کارگیری از – برای فیلتر واژه خاص

  در صورتی‌که در نتیجه ها جستجوی شما کلمه ها کلیدی خاصی وجود دارا‌هستند که به آنان نیازی ندارید، می توانید با اضافه‌کردن خط چین «-» به اولیه آن واژه، به گوگل بگویید فقط اینترنت‌تارنما‌هایی را به شما علامت دهد که‌این واژه در آنها به‌فعالیت نرفته باشد. شما میتوانید به هر تعداد واژه که می خواهید از حاصل کاوش حذف شوند، «-» اضافه فرمایید. از جمله، جستجوی پایین فقط صفحاتی را نشانه خواهد بخشید که در رابطه کانال‌های اجتماعی به‌غیر از فیسبوک و اینستاگرام می‌باشند.

  به کارگیری از - برای فیلتر کلمه و واژه خاص

  کاوش واژه در وبسایت خاص با :site

  یکی‌از اپراتورهای بسیار کاربردی سرچ گوگل، :site میباشد. این اپراتور به شما قابلیت میدهد سود جستجوی خود را فقط در یک تارنمای خاص ببینید؛ به عنوان مثال در جستجوی پایین، بعداز :site، نشانی وب سایت امکادو درج شده و تایپ آحاد عبارت \”ارزیابی گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ\” سپس به گوگل میگوید این عبارت را صرفا در وبسایت امکادو کاوش نماید.

  کاوش کلمه و واژه در وبسایت خاص با :site

  اپراتور دیگر با تلاش شبیه، :source میباشد. هنگام به کار گیری از :source تنها کافی میباشد نام اینترنت‌تارنما بعداز دو نقطه نوشته شود و دیگر نیازی به تایپ کردن نشانی بی نقص وب سایت وجود ندارد. در نمونه ذیل، گوگل آحاد عبارت \”شایسته ترین انیمه‌های 2021\” را فقط در اینترنت‌تارنما امکادو کاوش می‌نماید.

  کاوش کلمه و واژه در وبسایت خاص با :source

  به کارگیری از «..» فی مابین دو سال برای محدودکردن تاریخ نتیجه ها

  برای محدودکردن تاریخ نتیجه ها کاوش میتوانید هم از آیتم Tools ذیل نوار کاوش به کارگیری نمائید و Any time را به ماه یا این که سال قبلی یا این که هر تاریخ دلخواه با تعیین Custom range تغییر و تحول دهید و هم میتوانید برای راحتی عمل، به‌یاری اپراتور دو نقطه «..» دربین دو سال، نتیجه ها کاوش را در مدت محدودتری ببینید. در نمونه پایین، گوگل تک تک مطالبی که دارنده کلیدواژه apple بودند و فی مابین سال‌های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ در اینترنت‌تارنما امکادو منتشر گردیده‌اند، به شما نماد خواهد بخشید. این اپراتور با لغت ها فارسی به‌خیر فعالیت نمی‌نماید.

  به کارگیری از «..» فی مابین دو سال برای محدودکردن تاریخ نتیجه ها

  به کار گیری از @ برای پیداکردن کانال اجتماعی مارک خاص

  چنانچه دنبال حساب قانونی برندهای خاص نظیر اپل یا این که مایکروسافت در کانال‌های اجتماعی می‌باشید،‌ می توانید نخست اسم کانال اجتماعی موردنظر را تایپ و بعد از آن اسم مارک را با علامت @ در نوار جستجوی گوگل سرچ فرمائید. از جمله، در شرایطی که می خواهید برگه توییتر امکادو را در گوگل پیدا فرمایید، کافی میباشد عبارت تحت را کاوش فرمایید:

  به کار گیری از @ برای پیداکردن کانال اجتماعی مارک خاص

  مشاهده نقشه با اپراتور :map

  برای دیدن نقشه گوگل سوای کلیک‌کردن روی تب Maps در گوگل میتوانید از اپراتور :map به کارگیری فرمائید. کافی میباشد بعداز این دونقطه، نام شهر موردنظر را وارد نمائید.

  مشاهده نقشه با اپراتور :map

  به کار گیری از :intitle برای جستجوی کلیدواژه در تیتر

  به کار گیری از اپراتور :intitle به گوگل می گوید عبارت موردنظر را صرفا در تیتر صفحه های اینترنت کاوش نماید، نه در مجموع متن آن. در نمونه پایین، گوگل صرفا صفحاتی را اکران خواهد بخشید که مجموع عبارت \”apple iphone 13\” در تیتر آنها به‌شغل رفته باشد.

  به کار گیری از :intitle برای جستجوی کلیدواژه در تیتر

  به کار گیری از :inurl برای جستجوی کلیدواژه در تیتر

  به کار گیری از :filetype برای معلوم‌کردن نوع فایل

  به‌ کمک اپراتور :filetype می توانید عبارت موردنظر را با فرمت خاصی، به عنوان مثال PDF یا این که pp. کاوش فرمائید. فهرست بدون نقص فرمت فولدر‌هایی را که گوگل ایندکس می‌نماید، میتوانید از این شیت ملاحظه کنید که متأسفانه فرمت mp3 فی مابین آن ها وجود ندارد! به‌مکان :filetype میتوانید از اپراتور :ext نیز به کارگیری نمائید. این دو اپراتور همینطور برای انتخاب فرمت خاصی از عکس (PNG, JPG, GIF و…) به‌فعالیت می روند.

  به کار گیری از :filetype برای معلوم‌کردن نوع فایل

  به کار گیری از :related برای کاوش وب سایت‌های شبیه

  اپراتور :related به استفاده کننده امداد می‌نماید تارنما‌های شبیه به وبسایت موردنظر خود را پیدا نماید؛ برای مثال چنانچه طرفدار خبرها تکنولوژی میباشید و دراین‌میان رسانه‌های تکنولوژی فرنگی تنها Verge را میشناسید، می توانید به‌کمک اپراتور :related با وبسایت‌های دیگری آشنا گردید که شبیه Verge در مورد تکنولوژی عمل می‌نمایند. این اپراتور صرفا راجع به اینترنت‌وب سایت‌های گرانقدر و مطرح صحیح کار می‌نماید.

  به کار گیری از :related برای کاوش وب سایت‌های شبیه

  کاوش در دیکشنری گوگل با اپراتور :define یا این که :definition

  در صورتی دنبال مفهوم، تلفظ، هم معنی، ضد‌و‌نقیض و ریشه واژه‌ای در دیکشنری انگلیسی گوگل میباشید، میتوانید از دو اپراتور :define یا این که :definition به کارگیری نمایید. اما برای راحتی عمل حتی می توانید از تایپ کردن دونقطه چشم‌پوشی نمایید و واژه موردنظر را به‌یار define یا این که definition گذشته یا این که آن گاه آن به‌کار ببرید؛ زیرا الگوریتم‌های گوگل در‌این یک گزینه به خوبی تشخیص می دهند که منظور شما چه می‌باشد.

  کاوش در دیکشنری گوگل با اپراتور :define یا این که :definition

  در‌حالتی که هم می خواهید مفهوم واژه را به فارسی یا این که هر لهجه دیگری در گوگل ترنسلیت کاوش فرمایید، کافی میباشد بعداز واژه، از کلام اضافه in و نام گویش مدنظر به کار گیری نمائید. از جمله:

  کاوش در دیکشنری گوگل با اپراتور :define یا این که :definition

  ایجاد میان‌بر برای جستجوهای متداول

  در حالتی که یک اپراتور یا این که ترکیبی از اپراتورهای متعدد را به‌طور مکرر کاوش می کنید و تایپ آنان وقت‌گیر و آزاردهنده میباشد، می توانید از کلیدهای میان‌بر سفارشی به کار گیری فرمائید تا در وقت صرفه‌جویی خواهد شد. برای مثال، در شرایطی که از اپراتور :site برای جستجوی مطالب امکادو به کار گیری میکنید، میتوانید برای آن ترکیبی از چندین حروف تعریف و تمجید فرمایید تا با تایپ آنان، گوگل شمارا به مسیر مهم هدایت می‌نماید. این قابلیت و امکان فقط در مرورگر کروم ممکن میباشد. به‌خواسته ساخت‌و‌ساز درمیان‌بر برای جستجوهای متداول فرآیند تحت را جاری ساختن دهید:

  ۱. روی سه‌نقطه سمت راست بالای گوگل کروم کلیک کرده و وارد قسمت settings گردید.
  ۲. روی Search engine کلیک کرده و وارد Manage search engines گردید.
  ۳. در سمت و سوی راست Other search engines، روی آیتم Add کلیک فرمایید.
  ۴. در قسمت Search engine، برای کلید در میان‌بر خود اسم دلخواه گزینش نمایید. پایین قسمت Keyword، یکسری کلام برای انتخاب کلید در میان‌بر تایپ نمایید. در قسمت URL، تک تک عبارت کاوش را وارد و بعداز نقطه پايان شغل، روی دکمه Add کلیک نمایید.

  ایجاد میان‌بر برای جستجوهای متداول

  هم اکنون هربار چندین کلام فی ما بین‌بر را در نوار کاوش تایپ کرده و دکمه Enter بزنید، گوگل به‌طور اتوماتیک مجموع عبارت جستجوی واردشده را سرچ خواهد کرد و نیازی به تایپ مجموع عبارات وجود ندارد.

  جستجوهای سریع و کاربردی در گوگل

  علاوه‌بر اپراتورها که حاصل کاوش را به آنچه مدنظر ما میباشد، محدودتر می‌نمایند، بعضا عبارات خاص نیز وجود دارااست که با جستجوی آنها در گوگل، میتوانید به داده ها مفیدی دست پیدا فرمایید. در اینجا، به برخی از این کلمه ها سرچ کاربردی اشاره می کنیم.

  مشاهده قیمت سهام کمپانی‌ها

  در صورتی می خواهید بدانید در همین لحظه سهام کمپانی اپل چقدر میباشد، می توانید از دو نحوه به کار گیری فرمایید: یا این که نشانه کمپانی اپل را در نوار کاوش تایپ نمایید (AAPL) یا این که در‌حالتی که نشان کمپانی را نمی‌دانید، از اپراتور :stocks به‌همپا اسم خود کمپانی به کار گیری فرمائید. در هر دو موقعیت، گوگل به‌تیتر او‌لین سود کاوش به شما کارتی را آرم خواهد اعطا کرد که داده ها لحظه‌ای مرتبط با بها سهام کمپانی را اکران میدهد. در شیت ویکی‌پدیا، می توانید نمادهای برندها و کمپانی‌های متعدد را ملاحظه کنید؛ به عنوان مثال نشانه اینتل INTC و علامت مایکروسافت MSFT میباشد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  آگاهی از زمان و تاریخ با تایپ واژه time

  در حالتی‌که به هر دلیلی ساعت یا این که روزنگار کامپیوتر یا این که موبایل شما مبتلا اختلال گردیده، میتوانید با تایپ واژه time در نوار جستجوی گوگل، مجال محلی ظریف خود را بر طبق نشانی IP ملاحظه کنید. حتی کاربردی‌تر از این، میتوانید از مجال ظریف در هر کناره عالم مطلع گردید؛ تنها کافی میباشد پس از واژه time، نام مرزو بوم یا این که شهر موردنظر را وارد فرمائید.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  با Google Alerts بگذارید گوگل به‌جای شما کاوش نماید

  بعضی وقتها گوگل‌کردن عبارتی به‌طور مداوم می تواند خسته‌کننده و وقت‌گیر باشد. اینجا میباشد که امکان Google Alerts به‌امداد یوزرها می آید. با به کارگیری از Google Alerts می توانید برای کلمه ها مدنظر خود نوعی زنگ هشدار ساخت نمایید تا هربار مقاله جدیدی در رابطه آن منتشر شد، گوگل فهرستی از این مطالب را به شما نشانی اینترنتی نماید.

  برای تشکیل داد Google Alerts اینجا کلیک فرمایید. در نوار بالای شیت، عبارت موردنظر را نوشته و نشانی ایمیلی را گزینش نمایید که می خواهید فهرست مطالب به آن رسول خواهد شد. از بخش Show options هم می توانید دامنه جستجوی خود را محدودتر نمائید.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  جستجوی معکوس تصاویر

  گوگل در اکثر مرورگرها از امکان جستجوی معکوس تصاویر پشتیبانی می‌نماید. به‌امداد این امکان میتوانید تصویری را در موتور کاوش گوگل آپلود فرمایید و داده ها مرتبط با آن را بخوانید. به عنوان مثال، در حالتی‌که تصویر تابلو نگارگری دراختیار دارید که نمی‌دانید اسم خالقش چه است، می توانید با آپلود آن در قسمت image گوگل، داده ها آن را به‌دست آورید.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  این امکان مخصوصا برای پیداکردن عکس در کیفیت‌های عالی بسیار کاربردی میباشد. کافی میباشد روی عکس بی‌کیفیت کلیک‌راست و مورد Search google for image را تعیین نمایید. آن‌گاه، درکنار عکس آپلودشده آیتم‌های مرتبط با اندازه (small-medium-large) را تعیین نمایید تا عکس‌های کیفیت خوب به شما نشانه داده خواهد شد.

  باخبرشدن از موقعیت آب‌و‌هوا با سرچ weather

  شل‌تر از این عمل نیست! کافی میباشد واژه weather را در گوگل سرچ نمایید تا کارت تعاملی دربردارنده داده ها مرتبط با آب‌و‌هوا به شما اکران داده گردد. به‌شکل پیش‌فرض آب‌و‌هوا مبتنی بر حالت مکانی نشانی IP شما اکران داده میشود. بااین‌هم اکنون، میتوانید آب‌و‌هوای هرجا دیگری در جهان را تحلیل نمایید. فقط کافی میباشد اسم جای را قبلی یا این که پس از واژه weather تایپ نمائید.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  به کار گیری از زمان سنج و کرنومتر

  این روز ها در صورتی کسی به زمانسنج یا این که کرنومتر نیاز داشته باشد، سراغ موبایل هوشمند خود می‌رود؛ البته درصورتی که به هر دلیلی به موبایل دسترسی نداشتید، پای کامپیوتر بودید و به زمان‌سنج یا این که کرنومتر نیاز داشتید، می توانید با تایپ timer در نوار جستجوی گوگل از این دو امکان به کار گیری فرمایید.

  تبدیل واحدها و ارزها به‌یاری «in» یا این که «to»

  هر فرصت خواستید دو واحد یکسان را به یکدیگر تبدیل نمائید، می توانید از «in» یا این که «to» به کار گیری فرمائید. گوگل از تبدیل واحدهای زیادی پشتیبانی می‌نماید که مشتمل بر ارزها، دما، سرعت، مساحت، فرصت و… میشود. به‌تیتر نمونه، می توانید فارنهایت را به سلسیوس یا این که پوند را به کیلوگرم تبدیل فرمایید.

  علاوه‌براین، با تایپ Unit converter کارت اطلاعاتی اکران داده می شود که مشمول فهرست بی نقص تبدیل واحدها میباشد. در شرایطی‌که هم ذهن فضولی داشته باشید، در نصیب زیر کارت و روبه‌روی formula، طرز تبدیل واحد را توضیح داده میباشد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  پیداکردن نشانی IP

  در‌حالتی که نمی‌دانید نشانی IPتان چه می‌باشد، کافی میباشد در گوگل سرچ فرمایید «What\’s my IP» تا نشانی IP برای شما اکران داده خواهد شد.

  کشیدن و ول کردن URL برای بازکردن تب تازه

  درصورتی که میخواهید ورقه وبی که سرگرم دیدنش میباشید، در تب دیگری گشوده فرمائید، کافی میباشد URL‌ آن را با کلیک تعیین کرده و آن را کشیده و در فضای اختصاصی تب نو رها نمایید تا فورا ورقه در‌این تب گشوده خواهد شد. با این طریق، دیگر نیازی به نسخه برداری و پیست کردن وجود ندارد.

  جاری ساختن محاسبات ریاضی در سرچ گوگل

  در نوار سرچ کوگل، می توانید مستقیما محسابات بی آلایش ریاضی اجرا دهید. برای مثال، در‌صورتی‌که تایپ فرمائید 35×4، ماشین‌حسابی پایین نوار کاوش به‌همپا پاسخ احتساب به اکران درخواهد آمد. اما در صورتیکه خود واژه calculator را نیز کاوش فرمایید، ماشین‌اکانت گوگل به شما اکران داده گردد و می توانید با آن تک تک محاسبات خود را اجرا دهید.

  شاید یکی‌از کاربردی‌ترین محاسباتی که ما یحتاج میباشد در لحظه جاری ساختن دهید، درصد میباشد. به‌تیتر نمونه، در فروشگاهی درگیر خرید می‌باشید و میخواهید اکانت نمایید ۲۰ درصد تخفیف روی مبلغ ۱۸۰ هزار تومان چقدر شود. کافی میباشد در گوگل عبارت پایین را تایپ فرمایید تا فورا به پاسخ برسید:‌

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  بایگانی خبرنامه‌های دیرین

  فرض فرمائید میخواهید در رابطه پرونده قتل اسرارآمیزی که برای مثال ۵۰ سال پیش پیش آمده، کتاب داستان جنایی بنویسید. برای استارت، نیاز به نقل از‌های مرتبط با قتل در خبرنامه‌ها دارید؛ ولی چطور می‌اقتدار بدین مجله‌های بسیار کهن دسترسی داشت؟ صحیح پیش بینی زدید؛‌ گوگل!

  در حالتی که به نشانی news.google.com/newspapers بروید، بایگانی بسیار بزرگی از خبر نامه‌های اکثر اوقات آمریکایی را خواهید رویت کرد که براساس نام نشریه مجموعه‌بندی گردیده‌اند و تعداد شماره‌ها و مدت تاریخی تکثیر آنان نیز مشخص و معلوم میباشد. تکنولوژی تشخیص کاراکترهای متن گوگل هم به شما امداد می‌نماید با جستجوی لغات کلیدی، برای مثال «murders 1971»، حاصل کاوش را محصور فرمائید. ولی حاصل به‌دست‌آمده چندان ظریف وجود ندارد و این عبارات را با کاوش در متن خبر نامه اکران میدهد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  متأسفانه گوگل این پروژه را رها و بعضی از قابلیت و امکان‌های کاربردی آن مثلا گزینش تاریخ تکثیر و جستجوی توسعه یافته را حذف کرده اس؛ البته خبرنامه‌هایی که پیش از این به بایگانی اضافه گردیده‌اند، هنوز دردسترس میباشند.

  ۱۰۰۰ روز دیگر چه روزی میباشد؟

  این روز ها کاوش در گوگل به‌لطف بایگانی بسیار گرانقدر و الگوریتم‌ها و تکنولوژی‌های توسعه یافته این غول فناوری، به‌قدری سهل و آسان و معدود‌دردسر گردیده که به طور تقریب آحاد سؤال‌های خود را به‌مکان مطرح‌کردن با دور‌وبری ها، از گوگل می کنیم. برخی از این سؤال‌ها هم ممکن میباشد صرفا جنبه سرگرمی داشته یا این که از روی فضولی پرسیده گردیده باشند. به‌تیتر مثال، در حالتی‌که برایتان سؤال گردیده ۱۸۰۰ روز آینده دقیقا چه روز و چه تاریخی میباشد، میتوانید با تایپ «what day is it in 1800 days» به پاسخ خود برسید. طبق روزنگار گوگل، پاسخ ۱۹ آگوست ۲۰۲۶ و روز چهارشنبه میباشد.

  ایستر اگ‌های سرچ گوگل

  مهندسانی که در گوگل سرگرم به شغل می باشند، در ظاهر وقت خالی متعددی دراختیار دارا‌هستند که توانسته‌اند یک سری سبک ترفند نهفته یا این که به عبارتی ایستر اگ و طنز‌های نخستین آوریل را به‌این پلتفرم اضافه نمایند. در اینجا به چندین مثال ایستر اگ دیدنی اشاره خوا‌هیم کرد که میتوانید در سرچ گوگل پیدا نمایید.

  • در نوار کاوش، تایپ نمائید askew یا این که tilt تا کاغذ‌اکران‌تان پاره ای کج خواهد شد. اما نگران نباشید، این تنها جنبه سرگرمی داراست و مشکلی برای کاغذ‌اکران شما پیش نیامده میباشد. با تایپ unaskew یا این که untilt ورقه به موقعیت معمولی برمی‌شود.
  • در نوار کاوش، تایپ فرمایید do a barrel roll یا این که z or r twice تا برگه‌اکران یک چرخش ۳۶۰ سکو داشته باشد. این ایستر اگ ادای احترام به بازی نینتندو Star Fox 64 جنس سال ۱۹۹۷ میباشد که در آن خرگوشی به اسم پپی به قهرمان بازی، نمابر مک‌کلاد، میگوید یک غلت بی نقص که نوعی مانور هوایی میباشد، ایفا دهد و گیمر این عمل را با دوبار فشاردادن دکمه z یا این که r اجرا میدهد.
  • در نوار کاوش، تایپ نمایید Blink html تا واژه blink به‌مفهوم «چشمک‌زدن» و واژه html جای جای که در شیت‌اکران به چشم میخورد، آغاز به چشمک‌زدن نماید.
  • در نوار کاوش، تایپ نمایید Bletchley Park تا کارت داده ها سمت راست ورقه، اسم این بوستان را ظاهرا استارت به رمزگشایی نماید. بوستان بلچلی راس رمزگشایی دولت انگلیس بود که پیروز شد پروتکل نهفته ارتباطات آلمان‌ها را در مبارزه جهانی دوم رمزگشایی نماید.
  • در‌حالتی که در گوگل تایپ فرمائید Flip a coin به‌مضمون‌ شیر یا این که خط، کارتی بازمی‌خواهد شد که علاوه‌بر مورد شیر یا این که خط، مشمول یک سری بازی و ابزار جذاب دیگر میباشد. از جمله، میتوانید پک‌اینجانب، دوز یا این که مار بازی فرمائید یا این که از نصیب ابزار، تاس بریزید یا این که از مترونوم به کار گیری فرمایید.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  • در نوار کاوش، تایپ فرمایید Conway\’s Game of Life تا یک‌سری حباب به‌ظواهر تصادفی از سمت راست و چپ برگه‌اکران به‌سمت راءس استارت به جلو رفتن نماید. این مشابه‌سازی معاش را ریاضی‌دان بریتانیایی، جان کانوی، در سال ۱۹۷۰ ساخت. از دید فنی، این مشابه‌سازی نوعی بازی به حساب میآید که هیچ بازیکنی ندارد؛ به‌همین‌عامل، می‌قدرت به آن کنیه کسل‌کننده‌ترین بازی را بخشید!
  • در صورتیکه میخواهید بدانید تنهاترین عدد کدام میباشد، کافی میباشد از گوگل بپرسید. با تایپ loneliest number در گوگل، ماشین‌اکانت گوگل فعال گردیده و به شما عدد ۱ را آرم می دهد. این ایستر اگ ادای احترام به ترانه One is the Loneliest Number‌ (یک تنهاترین عدد میباشد) اثر دسته بیتلز میباشد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  • برگه اصلی گوگل را گشوده فرمائید و در نوار کاوش، تایپ نمائید google gravity. به‌مکان زدن Enter، دکمه I\’m Feeling Lucky را فشار دهید تا این ایستر اگ جذاب برای شما فعال گردد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  • اصطلاح once in a blue moon در گویش انگلیسی‌، بسیار رایج میباشد و شاید برایتان سؤال گردیده متساوی آن در فارسی دقیقا چه چیزی است. پدیده ماه آبی رنگ به سو‌مین قرص بی نقص ماه در فصل‌هایی گفته می‌گردد که برخلاف معمول چهاربار بجای سه‌توشه قرص بدون نقص ماه چشم میگردند و به‌طور ظریف هر ۲٫۷ سال یک توشه واقعه میفتد. در‌صورتی‌که این اصطلاح را در گوگل سرچ نمائید، با کارتی به‌صورت تحت روبه‌رو میشوید که متساوی ۹۹۲ روز یا این که به عبارتی ۲٫۷ سال میباشد.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  • در حالتی که برایتان سؤال گردیده پاسخ سؤال غایی معاش، دنیا و کلا تمامی‌چیز کدام میباشد، بازهم می توانید از گوگل بپرسید. با تایپ عبارت «the answer to life, the universe and everything»، ماشین‌اکانت گوگل فعال گردیده و به شما عدد ۴۲ را نشانه می دهد. این عدد اسرارآمیز به کتاب داستان دارای شهرت «راهنمای مسافران رایگان کهکشان» نوشته داگلاس آدامز اشاره داراست که در آن، کامپیوتری به اسم «Deep Thought» در جواب بدین سؤال فلسفی بسیار غامض، پاسخ بسیار بی آلایش ۴۲ را ارائه میدهد.

  چه عدد ۴۲ حاوی این معنا عمیق باشد چه نباشد، «ابرکامپیوترهای» خود گوگل بدین سود رسیدند که معنای حقیقی معاش را هم اندازه آنچه داگلاس آدامز به آن رسیده، در لحاظ بگیرند.

  ترفندهای کاوش در گوگل؛ با این قابلیت‌های پنهان، بهتر سرچ نمائید

  • در برگه اصلی گوگل، تایپ فرمایید Find Chuck Norris (چاک نوریس را پیدا کن) و برای جستجوی آن روی دکمه I’m Feeling Lucky کلیک فرمائید. متوجه خواهید شد که با این فعالیت هیچ اتفاقی نخواهد زمین‌خورد و گوگل نمی‌تواند برای مسئله جستجوشده شما سود‌ای پیدا نماید؛ چرا؟

  در شرایطی‌که از هوا داران میم‌های اینترنتی باشید، احتمالا در رابطه دانستنی‌های چاک نوریس چیزهایی شنیده‌اید. این دانستنی‌ها درواقع فهرستی از جملا‌ت مزاح و غیرواقعی در رابطه این هنرپیشه و ورزش کار آمریکایی میباشد؛ به عنوان مثال:

  • چاک نوریس قادر است به صفر تقسیم نماید.
  • چاک نوریس نمی‌خوابد، در انتظار می ماند.
  • چاک نوریس تا بی‌غایت شمرد، آن هم دو توشه.

  گوگل هم تصمیم گرفته وارد این بازی گردد و هربار کاربری سرچ می‌نماید چاک نوریس را پیدا کن و روی I’m Feeling Lucky کلیک می‌نماید، هیچ فیض جستجویی به وی علامت نمی‌دهد. زیرا براساس این دانستنی‌ها، شما نمی‌توانید چاک نوریس را پیدا نمایید؛ بلکه وی شما‌را پیدا می‌نماید!

  شما از کدام‌یک از این ترفندها برای بهترشدن حاصل جستجوی خود در گوگل به کارگیری میکنید؟ آیا ایستر اگ گوگل دیدنی دیگری می شناسید که در‌این فهرست به آن اشاره نشده میباشد؟

  5/5 - (1 امتیاز)
  آیا این مقاله به شما کمک کرد؟
  کاملااصلا

  نویسنده

  مهناز حسن زاده
  دو سال است که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم. علاقه مندم که در این زمینه مهارت های بیشتری کسب کنم. اکنون به عنوان نویسنده در سایت امکادو فعالیت دارم.